BACHATA - RUEDA de BACHATA

Bachata
Bachata Style Dominikana.


Zajęcia z podziałem na dwie grupy osób podczas jednych zajęć:
Grupa dla singli - tańczymy ze zmianą w parach!
Grupa dla par - tańczymy tylko w swojej parze!


Bachata to taniec pochodzący prosto z Dominikany. Gorący, karaibski klimat to słowa, które idealnie go opisują. Już pierwsze dźwięki krzyczą do nas "baw się dobrze! " i o to właśnie chodzi w tym tańcu! Jest prosty i rytmiczny. Sprawia, że tańczy się go niezwykle przyjemnie, tym samym dając nam chwilę na ucieczkę od codziennych stresów. Bachata jest również tańcem socjalnym - a to oznacza, że możesz tańczyć go wszędzie i z każdą osobą, która zna choćby krok podstawowy. Czy to nie cudowne?! A jak już o socjalnej stronie mowa... taneczna rodzinka to grono pozytywnych i przesympatycznych osób w każdym wieku! Poza tanecznymi doświadczeniami kurs bachaty to także świetna opcja na poznanie mnóstwa ludzi i nawiązania niesamowitych przyjaźni!

Zajęcia prowadzi Salsa Fever Team
Zadzwoń do instruktora i dowiedz się dokładnie i szybko!
Zapisy - 9:00-17:00 od Poniedziałku do Piątku:
TELE - INFO: +48 888 777 040
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.


Jesteśmy we Wrocławiu Prekursorami i Pierwszą Profesjonalną Szkołą Tanecznych Stylów:
Bachata - Rueda de Bachata

Poniżej rozpisane terminy kursów dla początkujących a pod nimi grafik
PRZEWIŃ - ZJEDŹ W DÓŁ I SPRAWDŹ

Wszystko pod filmami prezentującymi wygląd i
muzykę wybranego stylu tańca który teraz przeglądasz.
Koniecznie obejrzyj wszystkie materiały video i upewnij się - na co się zapisujesz.

BACHATA - RUEDA de BACHATA?

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!
Zapisy - 9:00-17:00 od Poniedziałku do Piątku:
TELE - INFO: +48 888 777 040
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.MIANEM POZIOMU POCZĄTKUJĄCEGO określamy tylko poziom pierwszego miesiąca
nauki podstawowych kroków. Drugi miesiąc to już otwarty POZIOM 1 kontynuacji rozwoju ruchowego.


ZAJĘCIA STACJONARNE.
BACHATA w parach.
TERMINY STARTÓW NOWYCH ZAJĘĆ OD ZERA DLA POCZĄTKUJĄCYCH - KURSY REGULARNE:

NOWE KURSY - Lipiec:

GRUPA A - pierwszy miesiąc nauki od zera - START 18 Lipca.
Poziom 1: 3 miesiące nauki.
Dzień: Niedziela - od 14:00 do 15:30.
- zajęcia raz w tygodniu - 6 godzin zajęć w miesiącu.
Prowadząca: Julia Raida i Radosław Jarosik.

Zadzwoń do założyciela studia i dowiedz się dokładnie i szybko!
Zapisy - 9:00-17:00 od Poniedziałku do Piątku:
TELE - INFO: +48 888 777 040
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.


PONIŻEJ GRAFIK ZAJĘĆ:
SOBOTA
BACHATA STYLE
POZIOM 1
Salsa Fever Team
17:00-18:00
Kurs nieaktywny
Termin rozpoczęcia nowych zajęć podajemy wyżej nad grafikiem

BACHATA STYLE
POZIOM 1
Salsa Fever Team
18:00-19:00
Kurs nieaktywny
Termin rozpoczęcia nowych zajęć podajemy wyżej nad grafikiem

BACHATA STYLE
POZIOM 1
Salsa Fever Team
19:00-20:00
Kurs nieaktywny
Termin rozpoczęcia nowych zajęć podajemy wyżej nad grafikiem

BACHATA STYLE
POZIOM 1
Salsa Fever Team
20:00-21:00
Kurs nieaktywny
Termin rozpoczęcia nowych zajęć podajemy wyżej nad grafikiem

BACHATA STYLE
POZIOM 2
Salsa Fever Team
21:00-22:00
Kurs nieaktywnyCENNIK:
Takie zajęcia tylko u nas - miejsc ubywa błyskawicznie - czas ucieka ;)

Roczny open karnet – Studio Salsa Fever
Cena - 1200zł - bez limitu godzin na każdy temat.

Karnet 4-miesięczny open studio
Cena - 600zł - bez limitu godzin na każdy temat.

Karnet 4-miesięczny
Cena - 400zł - bez limitu godzin na jeden styl.

Karnet miesięczny open studio
Cena – 200zł - bez limitu godzin na każdy temat.

Karnet miesięczny
Cena - 150zł karnet miesięczny - karnet na jeden kurs – 6-8 godzin w miesiącu.

Karnet miesięczny
Cena - 80zł karnet miesięczny - karnet na jeden kurs – 4 godzin w miesiącu.
Zadzwoń do założyciela studia i dowiedz się dokładnie i szybko!
Zapisy - 9:00-17:00 od Poniedziałku do Piątku:
TELE - INFO: +48 888 777 040
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

BACHATA - RUEDA de BACHATA?

UWAGA!!! - INFO o salso-tekach we Wrocławiu na:
IMPREZY z SALSA FEVER Group

Bachata:

Rueda de Bachata:

WPROWADZENIE:

Historia bachata © Anna Leszczyńska

Bachata to popularny gatunek muzyczny, jak i taniec rodem z Dominikany. Mimo, że rozwijał się głównie w ciągu ostatnich 40 lat, stał się popularny na całym świecie. Obecnie bachata jest dobrze znana nie tylko na Wyspach Karaibskich ale staje się coraz bardziej popularnym stylem tańca i muzyki w wielu krajach. Co ciekawe, aż do końca lat osiemdziesiątych bachata nie była popularna w Santo Domingo (Dominikana). Mimo, że pojawiła się we wczesnych latach 60-tych, przez prawie 30 lat istniała jedynie wśród społeczności lokalnych nie przynosząc żadnych sukcesów komercyjnych. Aby zrozumieć to zjawisko konieczne jest przedstawienie historycznego rysu i grup społecznych, z których wywodzi się ten taniec. Współczesna bachata wywodzi się z tradycji muzyki wykonywanej na gitarze, której w tamtych czasach często towarzyszyły instrumenty perkusyjne, takie jak marakasy, clave czy guira. Pierwotnie utwory bachata uznawane były za romantyczne i sentymentalne, podobne do kubańskiego bolero. To źródło muzyki początkowo związane było z regionami wiejskimi i znane jako muzyka 'campo'. Ludzie, grający bachatę byli bliskimi przyjaciółmi lub sąsiadami, którzy zbierali się po pracy i grali tylko dla zabawy. W ten sposób powstało znaczenie terminu bachata, który oznaczał 'wesołość' i odnosił się do spotkań przy muzyce i alkoholu.

Lata 60-te

W wyniku zmian sytuacji społecznej i gospodarczej, które nastąpiły na Dominikanie po śmierci dyktatora Trujillo w 1961 roku, a w szczególności w obliczu wzrastającego ubóstwa, coraz więcej ludzi zaczęło migrować i przenosiło się ze wsi do większych miast. W tamtych czasach bardzo popularne bylo merengue, jednak żywiołowość tego tańca nie pasowała do nowo zaistniałych warunków. Radość płynąca z merenge nie odzwierciedlała sytuacji społecznej, która nastąpiła po zakończeniu dyktatury. Ludzie mieszkający bez prądu i wody nie potrafili cieszyć się raźną muzyką merengue.

Dlatego też, w latach 60 i 70-tych, spokojna i sentymentalna bachata umożliwiała łączenie wiejskiej kultury z nowymi okolicznościami, w jakich znaleźli się mieszkańcy wsi. W rzeczywistości każdy kto był w stanie zakupić gitarę mógł wykonywać bachaty i w konsekwencji mógł poprzez muzykę wyrazić swoje emocje. Gitary, bongo i maracasy, stanowiące akompaniament dla gitary, były łatwo dostępne dla chłopów. W latach 60-tych muzyka gitarowa w regionach karaibskich kojarzona była z życiem nocnym, także z domami publicznymi. Dlatego wielu ludzi kojarzyło alkohol i prostytucję z bachatą. W rezultacie przez pewien czas bachata traktowana była jako gatunek muzyki dla żołnierzy lub głównie dla publiczności męskiej i stała się czarną owcą muzyki Dominikańskiej. W konsekwencji była ona uznawana za taniec "niższych sfer". Pogarszające się warunki życia znajdowały odzwierciedlenie w tekstach podkreślających problemy społeczne takie jak alkoholizm, dyskryminację kobiet, przemoc i zakazany sex, co sprawiło, że stały się one bardzo popularne wśród najbiedniejszych mieszkańców. W latach 60-tych i 70-tych utwory bachata były odrzucane przez wyższe klasy społeczne ze względu na swoje wiejskie pochodzenie. Były one uważane za prostacką muzykę niskiej jakości. Zarówno twórcy jak i słuchający byli nazywani bachateros, a w tym okresie użycie tego terminu było obraźliwe.

Lata 80-te

Na przełomie lat 70 i 80-tych z bachaty wyłoniła się bachata de "doble sentido". Doble sentido oznaczało sposób zastąpienia słów o podobnym brzmieniu innymi, używając przy tym rymów, które wyzwalały w słuchaczu wrażenie że następne słowo będzie z pewnością przekleństwem lub czymś związanym z seksem. Ponadto w piosenkach doble sendtido w kolejnych wersach znajdowały się słowa, które w połączeniu ze sobą nabierały innego znaczenia o seksualnych konotacjach. Pojawienie się doble sentido spowodowało falę krytyki która przysłużyła się... wzrostowi popularności bachaty.
Pierwszym komercyjnym sukcesem, który odniosła bachata był utwór Consejo a las mujeres Blas Duran’a. Utwór ten był wyjątkowo popularny głównie z dwóch powodów. Po pierwsze Blas Duran użył gitary elektrycznej, zamiast akustycznej, wprowadzając tym samym do bachata całkiem nowe brzmienie. Wykorzystanie gitary elektrycznej na zawsze zmieniło brzmienie bachata. Po drugie, utwór Blas Duran’a był pierwszą bachatą nagraną nie jak dotąd "na żywo", ale w studiu nagraniowym. Niewątpliwie miało to wpływ na jakość nagrania i umożliwiło sukces komercyjny.

Lata 90-te

Lata 90-te to okres szczególnych zmian w świecie muzyki. Pierwszą godną uwagi zmianą było powszechne wykorzystanie gitary elektrycznej. Poza tym, wielu muzyków z Dominikany, pochodzących ze średnich klas społecznych, zaczęło interesować się bachata i wprowadzać ją do swojego repertuaru. Zmieniło się także podejście ludzi do tego rodzaju muzyki i bachata przestała być kojarzona z niższymi klasami społecznymi i z prostytucją.

W latach 80-tych i 90-tych, wraz z nową falą muzyków, estetyka bachaty przeszła proces transformacji i właśnie w tym okresie zapoczątkowana została jej międzynarodowa popularność. Tzw. techno-bachateros wzbogacili standardowe brzmienie syntetyzatorami i utworzyli bardziej zaawansowane aranżacje. Mimo, że istotnie zmienił się styl muzyczny, to cechy charakterystyczne dla Dominikany pozostały niezmienione i dlatego ten gatunek muzyki jest wciąż znany jako bachata. Jednym z najbardziej znanych na świecie bachateros, jest Juan Luis Guerra, który w 1992 roku otrzymał nagrodę Grammy za album Bachata Rosa. Od tego momentu możemy mówić o międzynarodowym sukcesie bachaty.

Kolejną rzeczą decydującą o szczególnej popularności bachaty może być fakt, że muzyka gitarowa jest dobrze znana słuchaczom na całym świecie. Przyszłość bachaty nie jest 'zagrożona' dzięki generacji młodych artystów, którzy chcą rozwijać ten rodzaj muzyki. Hiszpańskojęzyczni artyści z wielu różnych krajów zaczęli tworzyć bachata i adresować ją do coraz szerszego grona ludzi, na przykład Mana.

Obecnie, jedną z najlepiej znanych i sławnych grup grających muzykę w stylu bachata jest Aventura. Można zauważyć zmiany, np. w wokalu, wprowadzone przez artystów tego zespołu, na co prawdopodobnie wpływ miała muzyka R&B. Zastosowanie dźwięków gitary rockowej z wokalem żeńskim w stylu R&B w piosence Obsesión przesądziły o jej ogromnym sukcesie. Jest to jedyna jak dotąd bachata, która zagościła także w polskim radiu. Inną znaną parą bachateros jest Monchy y Alexandra.

Popularność bachaty w ostatniej dekadzie wynika z kilku rzeczy. Prawdopodobnie wpływy R&B uczyniły ten styl bardziej atrakcyjnym dla młodych słuchaczy. Dodatkowo, sposób w jaki tworzą bachateros odzwierciedla wpływ kultury hip-hop. Co więcej, współcześni wykonawcy nie są ograniczani warunkami ekonomicznymi, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Nie są ograniczani różnicami językowymi oraz mają dostęp do amerykańskiego przemysłu muzycznego, który ułatwia im promowanie muzyki. Niektórzy, jak np. Toby Love (członek zespołu Aventura), śpiewają zarówno po hiszpańsku jak i po angielsku co w połączeniu z rytmem R&B sprawia, że bachata staje się atrakcyjna i popularna na całym świecie.

Kierunek i sposób w jaki rozwijała się bachata w ostatnich czterdziestu latach jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób muzyka może odzwierciedlać swoje czasy. Początkowo, została społecznie odrzucona, poprzez wartości które wyrażała, a także dlatego, że kojarzona była z życiem najbiedniejszej części ludności zamieszkałej w regionach wiejskich. W wyniku rozwoju tego gatunku muzycznego bachata w dzisiejszych czasach to kombinacja tradycyjnej gitary - opartej na dźwiękach rodem z Dominikany z nowoczesnym stylem R&B, dzięki czemu bachata staje się coraz bardziej popularna.

RUEDA de BACHATA - BACHATA to nieodzowna część tematyki Salsy i jej kultury lokalowej zabawy. Taniec który w najprostszy sposób potrafi przełamać barierę pierwszego wyjścia na parkiet już po pierwszej godzinie jego nauki.
RUEDA de BACHATA - BACHATA to podobnie jak SALSA, pozbawiona komercji forma tańca w parach.

Ucząc BACHATY główny nacisk kładziemy na imprezowy i socjalny aspekt tego tańca, czyli znakomitą technikę prowadzenia i naukę prowadzalnych układów. Staramy się by umiejętności taneczne nabyte u nas służyły zwłaszcza do przyjemności, czyli wykorzystania na salsotekach i międzynarodowych kongresach Salsy, a nie tylko do celów choreograficznych tańców pokazowych.
Naszą wiedzę przekazujemy tak, by w tańcu obydwie ze stron nawzajem się czuły. Taneczne figury i układy nie są dla nas tylko wyuczonymi na pamięć sekwencjami które każda ze stron mogła by zatańczyć z partnerem lub bez, przyporządkowując im po prostu jakąś nazwę.
Taki sposób prowadzenia zajęć powoduje to że Panowie - prowadzą a Panie - dają się prowadzić w tańcu.